22. november 2006

pildikesi Ess-soostEss-soo


Ess-soo on paraja suurusega. Tead, et ära eksida on võimalik, kuid soost välja jõuad samal päeval ikka. Inimesed usuvad, et soos elab essütaja. Aga kui juba paar korda oled seal käinud, siis oskad ka mille järgi orienteeruda. Rabas asuvad 2 laugast ja soosaared. On siirdesood ja raba ja kahjuks ka kole haav Ess-soo sees - vana maardla. See pilt mis avaneb 55 ha tühermaa ja mustast turbakihist välja turritavate männijuurikate vaatamisest on kurb...
Ess-soo on üks väheseid rabasid Võrumaal, kus on mesimagusaid murakaid. Foto tehtud 2006 a. suvel.

Seltsingu loomislugu
Juba 2004 a. juunis rääkis teatud seltskond inimesi kohtudes vaid Ess-soost ja sellega seotud probleemist. Vajadus seltsing ka paberil vormistada tekkis aga septembris, nii loodigi 03. septembril 2004 aastal seltsing Roheline Urvaste. Seltsingusse kuulub hetkel 17 aktiivset inimest. Seltsingu eestvedajateks on Airi Hallik-Konnula ja Helina Kärgenberg.
Antud hetkel on seltsingu Roheline Urvaste põhieesmärgiks Ess-soo kaitse ja hoid, kuid samuti pöörab seltsing tähelepanu ka teistele Urvaste vallas asuvatele loodusobjektidele ja keskkonnaprobleemidele. Meie sooviks on inimeste keskkonnateadlikkuse tõstmine, et tulevikus jääks vähemaks näiteks selliseid olukordi, kus inimene viib prügi metsa alla.
Seltsingu liikmed on korraldanud rabamatkasid Ess-soosse, traditsiooniks on saanud seltsingu sünnipäeva tähistada talguna - esimesel aastal Pokumaa territooriumi korrastamisel, tänavu aga võimsa Mäe-Lõhtsuu tamme ümbruse korrastamisel. Kohturahasid oleme teeninud näiteks jõululaadal käsitööd müües.